محل تبلیغات شما

جمال زاده کیست؟ چرا جمال زاده؟

بعد از این که اکثر افراد نام کافی نت جمال زاده را از ما می شنوند چنان سوال می پرسند جمال زاده کیست یا چرا جمال زاده، که متوجه می شویم حتی یک بار هم از داستان سرای ایرانی چیزی نشنیده اند و فقط موقعی می توان کمی عطش آن ها را خواباند که سریع جواب بدهیم :

همونی که داستان کباب غاز را نوشته بود.

به راستی جمال زاده کیست و چرا امروز اکثر مردم ما حتی نام این شخص را نشنیده اند. جلال آل احمد کیست؟ صادق هدایت کیست؟ چرا آن ها را یا نمی شناسیم و یا اگر می شناسیم فقط نام شان را شنیده ایم و در بهترین حالت بعضی ها چندتا از آثار این اساتید ادبیات ایرانی را خوانده اند.

عجیب تر اینجاست که این سوالات را از کسانی می شنوی که اهل مطالعه هم هستند. اما این که در دهه های اخیر اکثر جامعه ما به مطالعه دست نوشته های نویسنده های غیر ایرانی رو آورده اند نیز در نوع خود جالب است. بنده که نویسنده این سطور هستم وقتی مطالعه آثار استاد محمد علی جمال زاده به من پیشنهاد شد، چند ثانیه ای در چشمان ایشان ( استاد مطالعه بنده ) خیره شدم و اولین جملاتی که گفتم این بود :

جمال زاده؟ جمال زاده کیست؟

نویسنده ایرانی؟ واقعیتش زیاد رابطه خوبی با نویسنده های ایرانی و نوشته هاشون ندارم.

جمال زاده کیست؟ جمال زاده یک نگرش است.

خوب. پس نسبت به مطلبی که می نویسم و ذهنیت هایی که در جامعه هست کاملاً درک دارم. کاملا متوجه احساس دیگران هستم. واقعیت امر قصد ندارم تحلیل فرهنگی، روان شناسانه یا جامعه شناسانه از این موضوع داشته باشم، که در چنین جایگاهی نیستم.

اما با تمام وجود دوست دارم از این طریق احساس و تجربه ای که داشته ام را با شما به اشتراک بگذارم. الان پس از نزدیک به 5 ماه از خواندن آثار محمدعلی جمال زاده و مطالعه 10 کتاب از آثار ایشان احساس می کنم زندگی در همه ابعاد طعم لذت بخش تری پیدا کرده. نوع نگاهم به زندگی و واقعیت های زندگی بسیار متفاوت شده و احساس می کنم زندگی برایم عزیزتر شده است. بیان این که در ذهن و روح من چه اتفاقی افتاده سخت است.

بنده شخصی نبودم که مطالعه نداشته باشم. شخصی نبودم که در روز تفکر نکنم و ننویسم. شخصی نبودم که در اجتماعات با مطالعات پایین رفت و آمد داشته باشم. با وجوده همه این ها نوشته های جمال زاده مرا ویران کرد. واکاوی کرد و ساخت.

مهم ترین دلیلی که نام جمال زاده را انتخاب کردیم این بود که این سوال پرسیده شود :

جمال زاده کیست؟

امروز جواب های زیادی برای این سوال دارم که هر بار به یکی از این پاسخ ها می پردازم. یکی از آن جواب ها این است :

جمال زاده یک نگرش است. نگرشی که اگر من 10 سال پیش داشتم، امروز انسان بسیار بهتری برای خودم و دنیا بودم و خوشحالم که امروز در مسیر این نگرش گام بر میدارم.

چرا باید به کافی نت برویم؟

کلیسای میناس در محله جلفا اصفهان

جمال زاده کیست؟ چرا جمال زاده؟

جمال ,زاده ,های ,مطالعه ,ها ,نوشته ,جمال زاده ,که در ,از این ,این که ,شخصی نبودم

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کلاس ششم یک